St. Petersburg : druhé největší město Ruska. Navštívili jsme budovu Ermitáže, která obsahuje neuvěřitelné sbírky umění / obrazů, porcelánu, sbírku egyptských předmětů i mumií, exponáty z období carské rodiny Romanovců, mramorové sochy a další/, Zaječí ostrov s pevností, kde jsou k pohřbeny ostatky carského rodu Romanovců. Prohlédli jsme si zvedací most na řece Něvě, který se zvedá , aby jím mohli proplouvat lodi. Navštívili jsme chrám Kristova vzkříšení, který je také část označován názvem chrám Spasitele v krvi. Má uvnitř ohromující výzdobu v modro-zlatém stylu s mnoha freskami. Prošli jsme se parkem s názvem Letní zahrada, který je čistě upraven a můžete zde obdivovat velké množství alabastrových soch.
St. Petersburg / Carské Selo – „carská vesnice“ ve 20. století také označováno jako „Puškin“. Je zde umístěný Kateřinský palác. Ten vybudoval carský architekt Bartolomeo Rastrelli. Roku 1755 zde byla umístěna slavná jantarová komnata, která se ztratila v roce 1941 po kráděži Němci v 2.sv. válce a dnešních dní nebyl její osud odhalen. My tedy obdivovali zhotovenou repliku, která byla bohužel zakázaná fotit.
St. Petersburg/ Petrodvorec– také označovaný výrazem Peterhof. Palác Petra Velikého s přilehlým krásným parkem, který je plný fontán. Nejznámějším sousoší fontán je umístěno přímo před palácem. Je celé ze zlata a hlavní motiv vyobrazuje bájného hrdinu Samsona bojujícího se lvem a dalších 256 zlatých fontán. V parku paláce naleznete další zajímavé fontány jako např. kaskádové fontány, římské fontány a další. Některé z fontán jsou tzv. trikové fontány, které nechal Petr Veliký vyhotovit k pobavení šlechty. Nelekněte se, když Vás nečekaně zkropí vodou.
Budova výrobny nejstarší továrny na hodinky Raketa. Vyrábí se zde hodinky, které nosil Gorbačov nebo nosí i president Putin. Vedle klasických hodinek vyrábí i tématické hodinky pro vojáky, astronauty, sportovce, polární expedice. Název Raketa vznikl po slavném letu Jurija Gagarina do vesmíru. Továrna je unikátem v tom, že si vyrábí hodinky komplet celé sami včetně hodinového strojku. Raritou jsou hodinky, které nemají na ciferníku číslo 12, ale nulu. Takové hodinky vlastnil i bývalý státník Michael Gorbačov, který když byl na státní návštěvě v Itálii a byl na něj vznesen dotaz ohledně sovětské perestrojki, ukázal na své hodinky a pronesl větu: „ nyní životy sovětských lidí začínají od nuly“. V Čechách za éry Sovětského svazu byly známé tzv. hodinky Pobědy, které tento závod také vyráběl. Hlavní budova závodu je architektonicky zajímavá ve tvaru Rakety. Dnes vyrábí továrna luxusní hodinky a v jejím čele sedí potomek carské rodiny Rostislav Romanov.
Torzhok– město na půl cesty mezi Petrohradem a Moskvou. V době naší cesty se budovala dálnice z Petrohradu do Moskvy, která určitě do budoucna umožní jet tuto trasu na jeden zátah. V Torzhoku není moc k vidění, zato tam u našeho ubytování měli výbornou restauraci s tradiční ruskou kuchyní.
Moskva– hlavní město ruské federace. Rudé náměstí s kremlinským palácem. Přilehlé Leninovou mauzoleum. Alexandrovský park s fontánou čtyřech ročních období / vzepjatých koní/. Chrám Vasila Blaženého , obchodní dům G.U.M , vyhlášená pěší zóna na starém Arbatu. Jako protipól nové budovy na novém Arbatu. Stalinovy věže – výškové budovy z období poválečných let, které nechal vybudovat Stalin. Celkem jich je v Moskvě sedm a jsou také nazývaný jako „sedm sester“. Přisuzují se jim magické schopnosti a tvrdí, se, že je nechal J. V. Stalin postavit takovým způsobem, že věřil, že mezi sebou budou vytvářet magickou energii a zajistí mu tak nesmrtelnou. Dostavby poslední se však nedožil.
Volgograd – město známé spíše svým názvem Stalingrad. Prohlédli jsme si návrší Mamajovu mohylu – památník bitvy u Stalingradu. Na vrcholu kopce stojí socha matka vlast volá. Jedná se o sochu ženy v nadživotní velikosti držící v ruce meč. Je vysoká 85 metrů a je největší sochou ženy na světě. Její výjmečnost spočívá také v tom, že na nízkém podstavci stojí volně, není nijak upevněná. Součástí památníku je síň slávy po jejímž obvodu jsou zlatým písmem vypsána jména padlých vojáků. Uprostřed síně se tyčí ruka v nadživotní velikosti , která drží pochodeň s věčným ohněm. Součástí přilehlých budov areálu je muzeum J.V. Stalina a tradiční ruská restaurace uvnitř vyzdobená do stylu období sovětské éry.
Elista – jediný budhistický region v Evropě. Republika Kalmycko. 50% obyvatelstva tvoří Kalmykové. Je zde největší kalmycký, budhistický chrám. Památky z období kalmycké kultury se tu mísí s ruskými památníky. V centru na Leninově náměstí se nachází fontána tři lotosy a honosná pagoda. Roku 1998 se zde konala šachová olympiáda, na jejíž památku zůstala zvětšenina šachovnice s figurkami.
Vladikavkaz– hlavní město severní Osetie- Alanie. Nejedná se o moc bezpečné město a nedoporučujeme vycházet v noci. Nejvíce zaujme příroda, která město obklopuje kavkazským pohořím, které se táhne až do Gruzie.