Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

France – Francie

Briancon– horské městečko v oblasti francouzských alp. Zde jsme byli ubytování přímo v motelu pro motorkáře. Je to vyhlášené středisko na zimní lyžování. Je to městečko na úpatí průsmyku a bylo silně opevněné. Je zde k vidění staré město a pozůstatky opevnění. Nádherné výhledy na hory.

Frejus– historické město na francouzské riviéře, založené římským císařem Caesarem. Navšítili jsme klidnou, malou pláž na koupání. Ve městě pěkný přístav, středověká katedrála, kde se nachází kamenná křtitelnice, ve které se odehrával křest dospělích osob a je koncipovaná tak, aby se člověk do ní celý ponořil. Spolu s muzem stojí za vidění. Pozoruhodností je malovaný, dřevěný strop v klášteře pocházející ze 14.století, který je vyřezávaný a ozdobený biblickými scenámi, výjevy z běžného života / např žena vykonávající potřebu /nebo výjevy zvířat i fantasktních bytostí.

Arles– historické město založené Galy. Největšího růstu dosáhlo za období císaře Constantina. Do samotného centra města je zákaz vjíždět automobilům. Je to taková uzavřená pevnost. Jsou zde krásné procházky historickým centrem a rozmanitými uličkami. Nejpoutavější stavbou je Amfiteátr. Ve středověku sloužil jako pevnost a pojal až 25tisíc diváků. Poblíž Amfiteátru se nachází množství restaurací s venkovním posezením, ze kterého přímo na tuto obrovskou stavbu vidíte.

Angouleme – je město v jihozápadní Francii, které se proslavilo každoročním festivalem komiksů, který je největší v Evropě. Nachází se zde komiksové muzeum. Komiksové malby naleznete v celém městě na budovách, ale taky na schránkách nebo např. bankomatu. Užili jsme si zábavu v jejich hledání. Co je na Francii krásné? Že zde nikdo nikam nespěchá. Ráno se lidé v klidu zastaví na snídani u místních stánků, kde si dají kávu a většinou něco sladkého k tomu. Je z čeho vybírat. Když máte ve Francii více obchodů s potravinami vedle sebe, je zajímavé, jak si lidé navzájem přeji a neřeší se jako konkurence. Naopak jeden obchodník Vám doporučí zajít k druhém a ještě Vám řekne, co tam má konkurence dobrého. To v Čechách vidět není. Uživí se tam tak na relativně malém prostoru více obchodníků.

Giverny– městečko, které se proslavilo pobytem malíře Clauda Moneta. Prohlédli jsme si Monetovy zahrady, které malíře inspirovaly k některým proslaveným malbám. Monet – impresionalista rozsáhlou zahradu sám stvořil u svého domku a byly pro něj celoživotní láskou i inspirací. Moneta, který zde řadu let žil navštěvovali v jeho domě i jiní umělci té doby jako např. Renoir.

Troyes– město s bohatou historií a památkami. Známé zejména charakteristickou architekturou hrázděných domů, která působí omšele a mají patinu starých domů.  Připomínají svým zevřením středověké domy ze 16. století.

Štrasburk– město spjaté s Evropskou Unií a štrasburským soudem pro lidská práva. Uchvátnou je štrasburská katedrála Noter Dam de Štrasburg z 12-15 století do jejíž věže jsme si udělali prohlídku. Uvnitř katedrály je k vidění astronomický orloj. Viděli jsme také hrázděné domy ze 17.století, které jsou rozmístěné na náměstí Kléber.  Malá Francie je historickou čtvrtí umístěnou  podél nábřeží u řeky, která se rozděluje na řadu kanálu a je lemována historickými , roubenými domy ze 16. a 17.století. Dříve zde se svojí živností působili rybáři, koželužníci  a mlynáři. Dnes zde najdete řadu restaurací s krásnými výhledy na řeku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *